• Anasayfa
  • |
  • 26 Ağustos 1982 tarihinde kurulan Odamız 40 yaşında…

26 Ağustos 1982 tarihinde kurulan Odamız 40 yaşında…

26 Ağustos 1982 tarihinde kurulan Odamız 40 yaşında…
Başlangıçta sadece İstanbul Deniz Ticaret Odası olarak kurulan Odamız, ilerleyen yıllarda İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) adını alarak tüm Türkiye’yi kapsarken, Türk denizcilik sektörünün kamu kurumu niteliğinde çatı meslek kuruluşu olmuştur. Merkezi İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 9 Şube ve 15 Temsilcilikle hizmet veren Odamız yaklaşık 10 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük odaları arasında yerini almıştır.
Odamızı dünyadaki benzerlerinden ayıran en önemli özellik; armatörlerden, gemi işletmecilerine, gemi ve yat inşa, tersane ve tekne imal yerlerinden limanlar, marinalar, gemi acentelerine, deniz turizmi alanında faaliyet gösteren şirketlerden, ticari balıkçılık şirketlerine, kısacası Türkiye’de ekmeğini denizden çıkaran herkesin Deniz Ticaret Odası bünyesinde kendini ifade edebilmesidir.
Geçen 40 yıla baktığımızda Türk denizciliğinin önünü açan önemli kararların alınmasında müteşebbislerimiz ve devletimizle birlikte Odamızın büyük katkıları olduğunu görüyoruz. Sektör adına yaptığımız tüm çalışmalarımızı Türk denizcilik sektörünün amiral gemisi İMEAK Deniz Ticaret Odamızdan aldığımız güç ile yürütüyoruz.
Deniz Ticaret Odamız yıllar geçtikçe mazisiyle, geçmişiyle denizcilik sektörünü kucaklayan köklü bir çınar olma yolunda ilerlemektedir. Bu durum, bugün bayrağı devralan bizlere de büyük sorumluluklar yüklemektedir. Türk Denizciliğini, dünya denizcilik sektöründe hak ettiği seviyeye yükseltmek, bayrağını devraldığımız bu güzide kurumu daha da büyüterek gelecek nesillere bırakmak en önemli hedefimizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle Odamızın kurulmasına ve bugünlere gelmesine emek veren tüm büyüklerimizi hürmetle anıyor, ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sıhhat ve afiyet diliyorum. Odamızın nice 40 yıllara ulaşmasını Allah’tan niyaz ediyor, 40. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.

Tamer KIRAN
İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Tüm Sliderlar