• Anasayfa
  • |
  • İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Temmuz ayı Meclis Toplantısı, 7 Temmuz 2022 Perşembe günü yapıldı.

Oda Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, İMEAK DTO Meclis Başkan Yardımcısı Arif Kenan Türkantos başkanlık yaptı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, yılın başında küresel ekonomide hem enflasyon tahminleri daha düşük hem de büyüme tahminleri daha yüksek iken Şubat ayında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı ile 2022 yılı büyüme tahminlerinin hızla aşağıya, enflasyon tahminlerinin hızla yukarı revize edilmeye başlandığını söyledi.

Jeopolitik ve ekonomik olarak her türbülanslı dönemde önemi daha da öne çıkan Türkiye’de, fiyatlar seviyesindeki hızlı artışın ana sorun olmaya devam ettiğini belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Enflasyon bir tarafta olumsuzluk oluştururken, dış ticaret tarafında ise tarihi rekorlar kırıldığını görüyoruz. İhracatımız geçen yılın Haziran ayına göre %18,5 artarak 23,4 milyar ABD doları, ithalat ise 31,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Kümülatif olarak yıllık ihracatımız 246,2 milyar dolar oldu. Küresel zor gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmasına karşın sanayimiz ve ihracatımıza dayalı yüksek büyümenin sürdürülmesi yönünde bizler de denizcilik sektörü olarak en iyi katkıyı sağlama çabasındayız.”

Ekonomi yönetiminin büyüme ve talep kompozisyonunu kontrol etmek amacıyla makro ihtiyati önlemler almaya devam ettiğini belirten Tamer Kıran, döviz kurlarında istikrar ve liralaşma anlamında katkı sağlayacak bu önlemlerin işletme sermayesi ve kapasite artırım ihtiyacı olan özel sektörün büyük ihtiyacı olan kredi kanallarını da olabildiğince açık tutmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.  

Enflasyonun beklenenden güçlü seyretmesi sonucu Hazine ve Maliye Bakanlığının ek bütçesinin devreye girdiğini belirten Tamer Kıran, “Yılın ikinci yarısında hem kamu harcamalarında hem de gelirlerinde yaklaşık 1,1 trilyonluk artış öngörülürken, yılbaşında belirlenen 278,3 milyarlık bütçe açığının ek bütçede de aynı şekilde korunduğunu gördük. Hem enflasyona hem vergi gelirlerine bağlı olarak bütçe gelir performansının oldukça iyi gittiği görülmektedir. Ekonomide yaşanan güçlüklere bağlı olarak, gelirlerdeki bu artışın doğru şekilde ücret ve desteklerden oluşan harcamalara yöneldiğini görüyoruz.  Küresel ekonominin bu zorlu sürecinde,  bütçe dengesini koruma gayretini son derece olumlu değerlendiriyoruz.” diye konuştu.  

Denizcilik Piyasalarında Düşüş Sürüyor

Denizcilik piyasaları için 2022 yılında küresel deniz ticareti büyüme tahminlerinin, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla ortaya çıkan belirsizliklerden dolayı %3,5’tan %1,4’e kadar düşürüldüğünü belirten Tamer Kıran, büyüme tahmininin düşürülmesinde özellikle Şubat ayı sonunda Ukrayna limanları ticari faaliyetlerinin başta tahıl ihracatı olmak üzere kapatılmasının ve Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamalarının etkili olduğunu söyledi.     

Tamer Kıran, “Bu gelişmeler ışığında küresel deniz yolu kuru dökme yük ticaretinin 2022 yılında ton olarak önceki tahminlere göre yaklaşık %1,8'lik bir düşüş ile yıllık %0,1 oranında büyümesi beklenmektedir. Dökme yük ticaretinde daha önceki büyüme tahminine göre beklenen daralma, tahıl ticaretinin azalacağı beklentisinden kaynaklanmaktadır. Ukrayna'nın tahıl ihracatının askıya alınması ve Rusya'nın ihracatının büyük bir belirsizlikle karşı karşıya olmasından kaynaklı olarak tahıl ticaretinde yıllık olarak %3,7’lik azalma beklenmektedir.” diye konuştu. 

Haziran ayında yürürlüğe giren “Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşvikine Dair Yönetmelikte Bazı Değişiklikler Yapan Yönetmeliğe” dikkat çeken Tamer Kıran, yönetmelikle yeni gemi inşası için teşvik desteklerinin daha uygulanabilir hale getirildiğinin görüldüğünü ifade etti.  

Özellikle koster, yakıt barçları, feribotlar, elektrik bataryalı römorkörler için uygun şartlar içeren yeni yönetmeliğin gemilerin yenilenmesi noktasında fayda sağlayacağı düşüncesinde olduğunu kaydeden Tamer Kıran, bu değişiklikleri yaptığı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Denizcilik Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.   

Haziran ayında katıldıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Tamer Kıran, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde Tersane İstanbul’da ikincisi düzenlenen “Türkiye Denizcilik Zirvesi”ne dikkat çekti. Zirve’nin açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun, kapanış konuşmasını ise Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim’in yaptığını hatırlatan Tamer Kıran, “İki gün boyunca devam eden Zirve’de, düzenlenen oturumlarda birbirinden değerli isimler görüşlerini dile getirme fırsatı buldular. Fevkalade yararlı ve bilgilendirici oturumların gerçekleştirildiği Zirve’den çıkacak sonuçların sektörü daha da güçlendirecek adımların atılmasına vesile olmasını diliyoruz.” dedi.

Önce Kurban Bayramının kutlanacağını, hemen ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6’ncı yıl dönümüne idrak edileceğini belirten Tamer Kıran, Kurban Bayramı’nın milletimize, insanlarımıza mutluluk ve huzur getirmesini diledi, 15 Temmuz vesilesiyle vatanı ve bayrağı uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andı, gazilerimize şükranlarını sundu. Tamer Kıran ayrıca 7 Temmuz 1971’de kurulan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) 51. Kuruluş yıldönümünü kutladı.

Tamer Kıran’ın konuşmasının ardından “2. Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması” ödül töreni yapıldı.

Tüm Sliderlar