Marmaris’te düzenlediğimiz “Deniz Turizmi Çalıştayı” çok verimli geçti

Önemli etkinlikler gerçekleştirdiğimiz yoğun bir faaliyet ayını daha geride bıraktık. 29 Nisan’da Odamız tarafından düzenlenen Deniz Turizmi Çalıştayı, Muğla ilimizin önemli turistik merkezlerinden Marmaris’te yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir Alpaslan, Muğla Valisi Sayın İdris Akbıyık, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras, Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızdan Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Muğla, Fethiye, Marmaris Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şube Başkanlarımız, Deniz Turizmi ile ilgili Meslek Komitelerimizin üyelerinin iştirakiyle oldukça geniş katılımlı, verimli ve başarılı bir toplantı gerçekleştirdik.

Ülkemiz turizm açısından olağanüstü bir potansiyele sahip, turizm sektörü de stratejik sektörlerden birisi… Geçtiğimiz yıl, gelen turist sayısı 56,5 milyonu aşarken, turizm gelirlerimiz 55 milyar dolar seviyelerine geldi. 2024 yılında 60 Milyon Turist, 60 Milyar Dolar Turizm Geliri elde etmeyi planlarken, 2028 yılında 100 milyar dolarlık önemli bir hedefimiz bulunuyor. Bu hedef, ülkemizin birçok derdine deva olabilecek bir miktar aynı zamanda sektörün ne kadar stratejik olduğunu göstermesi açısından da çok önemli…

Deniz turizmi de ülkemizdeki genel turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’sini oluşturuyor ki, Ege ve Akdeniz’de kıyılarımıza gelen turistlerin büyük bölümünün buralara deniz için geldikleri gerçeğinden hareket edersek aslında biz bu payın çok daha da yüksek olduğuna inanıyoruz.

Gün boyu süren çalıştayda deniz turizmini ilgilendiren konuları enine boyuna ele alma fırsatı bulduk. Öncelikle belirtmeliyim ki, devletimiz turizmdeki yüksek hedefler içinde deniz turizminin payının da daha üst noktalara çıkarılması konusunda hemfikir. Her iki bakanlık bürokratları ile önümüzdeki dönemde sürekli bir araya gelerek, çalışmaların sonuçlarını değerlendirme konusunda mutabık kaldık. Bu vesile ile bizlerin sesine her zaman kulak veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, yoğun mesailerini bırakıp Çalıştaya teşrif eden çok değerli Bakan Yardımcımız Nadir Alpaslan ve her iki bakanlıktan değerli bürokratlarımıza sektörümüz adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Geçtiğimiz ay önemli bir ziyareti de yönetim kurulu ve meclis üyelerimizin katılımlarıyla Karadağ Cumhuriyeti’ne yaptık. Dağılan Yugoslavya'yı oluşturan altı Cumhuriyetten biri olan Karadağ ile ülkemiz arasında iyi ilişkiler mevcut. Türkiye, Karadağ’a en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler sıralamasında 6’ncı sırada yer alıyor.

Biz de iki ülke arasında denizcilik alanında ilişkilerin geliştirilmesi, denizcilik sektörü faaliyetlerinin yerinde incelenmesi, ülkemiz denizcilik sektörü potansiyelinin tanıtılması amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdik. Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Devlet Sekreteri Pavle Tripkovic, Kotor Belediye Başkanı Vladimir Jokic, Karadağ Ticaret Odası ve Turkcham - Karadağ Türk Ticaret Odası’nın yanı sıra bazı marina ve tersanelere ziyaretler yaptık. Kotor ziyaretimiz sırasında şehirde bulunan Kotor Denizcilik Fakültesi’ne de giderek, Okulun Dekanı Prof. Dr. Tatiana Dlabac ili bir araya geldik, denizcilik eğitimi alanında işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Karadağ ziyaretimiz sırasında heyetimize yakın ilgi ve alaka gösteren, resmi temaslarımızda bize eşlik eden Türkiye Cumhuriyeti Podgoritsa Büyükelçisi Sayın Barış Kalkavan’a da teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

Mayıs ayının en önemli günlerinden biri şüphesiz 19 Mayıs… Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadelemizi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’un, 105. yıldönümünü kutlayacağız. Malumunuz zorlu mücadelelerle kazanılan zaferlerin ardından kurulan Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasının ancak iyi eğitim almış, özgüveni yüksek, kendini sürekli geliştiren gençler vasıtasıyla olacağına inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs'ı, Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlere armağan etmişti. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, gençlerimizin bayramını kutluyorum. Kalın sağlıcakla…

Başkan'ın Mesajı